Murzasichle

Pełnym Głosem 2023 – letnie warsztaty śpiewu białego, Tatry

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

 

Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.

Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w dwóch terminach w Murzasichle k. Zakopanego.
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. W drugim terminie zapewniamy również opiekę i zajęcia dla dzieci, które przyjadą z dorosłymi.

Murzasichle k. Zakopanego (Tatry Wysokie)                                                    
I termin: 
6-12 lipca 2023
II termin:
13-19 lipca 2023 (również dla osób z dziećmi)

Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. Warsztaty śpiewu adresujemy do dorosłych oraz młodzieży od 12 lat.

Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W II terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 4 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty taneczne i rękodzieła dla dorosłych i dzieci). Zajęcia dla dzieci będą odbywały się w podziale na 2 grupy wiekowe (warsztaty plastyczne dla dzieci młodszych, zajęcia ruchowe dla dzieci starszych). 

Warsztaty poprowadzą instruktorzy śpiewu:
– Śpiew biały dla początkujących  – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– Śpiew bałkański (tylko w I terminie) – Anna Klebus (wokalistka zespołu Sarakina, instruktor śpiewu)
– Śpiew Górnego Śląska (tylko w I terminie) – Joanna Sleziak (pedagog, kierownik muzyczny zespołu Miedarzanie)
– Śpiew ukraiński (tylko w I terminie) – Oksana But (muzyk, wokalistka zespołu Buttia)
– Śpiew ukraiński (tylko w II terminie) – Margarita Udowiczenko (wokalistka, aktorka)
– Zajęcia ruchowe dla dzieci młodszych (tylko w II terminie) – Kamila Nalichowska (pedagog)
– Zajęcia ruchowe dla dzieci starszych (tylko w II terminie) – Hanna Sleziak (pedagog, trener umiejętności społecznych).

Witold Kozłowski
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu białego dla początkujących i warsztat rękodzieła
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów

Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy. (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od ponad 25 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. w magazynie psychologicznym „Sens” (styczeń 2019) – „Głos odnaleziony w ciele. Czego dowiesz się o sobie podczas warsztatów ze śpiewu białego?”, na – Międzynarodowym Kongresie Psychiatria Medforum „Psychiatria traumy” w Wiśle (2022) „Rola muzyki tradycyjnej w psychiatrii”, na – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarstwa na SWPS i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim, Zjednoczenia Łemków. Współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Instytutem Rozwoju Osobistego EUPHONIA we Wrocławiu, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.

WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią kliknij

Poza śpiewem Witold zajmuje się rękodziełem, m.in. krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka

Oksana But (tylko w I terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego oraz tańce ukraińskie i bukowińskie
Śpiewa i gra w rodzinnym zespole „Buttia” z Kijowa. Zespół zajmuje się rekonstrucją autentycznej muzyki lirycznej i obrzędowej Ukrainy oraz tańcami tradycyjnymi. „Buttia” to jeden z zespołów wyrosłych ze środowiska grupy Drewo.
Oksana zajmuje się badaniem i rekonstrukcją tradycyjnej muzyki Ukrainy od 1997 roku. Od 1998 do 2003 roku śpiewała w zespole „Wołodar”, grała na cymbałach i instrumentach perkusyjnych w zespole „Nadobrydzień”. Historyk i teoretyk muzyki, realizator dźwięku, kulturoznawca o specjalności film i telewizja. Członek Ukraińskiego Związku Kinematografów. Warsztaty śpiewu w Polsce prowadzi od 2009 r. na zaproszenie Fundacji OVO.

 

Margarita Udowiczenko (tylko w II terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego

Wokalistka i aktorka. Absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie na Wydziale Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Nadieżda” na Ukrainie, pracowała w takich teatrach jak „De facto” i „Żywyj Tieatr” oraz w „Teatrze Brama”. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym i techniki śpiewu tradycyjnego, szukając pieśni z całego świata. Śpiewając poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, ale również dialogu między ludźmi i tworzenia wspólnej energii. Gra na akordeonie i bębnach. Realizatorka projektów „Pieśń Wędrująca” i „Pracownia Pieśni”. Obecnie jest studentką w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jako wokalistka i muzyk działa w zespołach: Summana i Nowa Kukawica.

 

Joanna Sleziak (tylko w I terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu Górnego Śląska
oraz tańców Górnego Śląska

Pedagog, kierownik muzyczny zespołu Miedarzanie. Od lat jest pasjonatką kultury śląskiej, gwary, tradycji i obrzędów, promuje wszystko, co jest związane z szeroko rozumianą śląskością.

 


Anna Klebus 
(tylko w I terminie)

Poprowadzi warsztaty śpiewu bałkańskiego i wykład
Muzyk z wykształcenia, wokalistka zespołu Sarakina. Specjalizuje się w folklorze bułgarskim. Kształciła się u solistek zespołów The Mistery of Bulgarian Voices i The Bulgarian Voices Angelite. W 2016 r. zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie „World, Art and Sea” w kategorii „bułgarski folklor solo”, wykonując pieśni rodopskie. Prowadzi grupę śpiewu białego Matecznik. Łączy naukę pieśni z elementami improwizacji wokalnej i medytacji głosem.

 

 


Hanna Sleziak, Kamila Nalichowska 
(tylko w II terminie)

Poprowadzą zajęcia ruchowe dla dzieci

Animatorki z wykształceniem pedagogicznym.
 

 

 

 

 

Marzena Motyl-Kozłowska
Autorka koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.

Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij

 

KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-,4- os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie; wyżywienie: standardowa dieta lub wegetariańska; ośrodek nie obsługuje innych diet)

1750 zł (opłata rezerwacyjna 850 zł)
1450 zł dla dzieci 4-12 lat (opłata rezerwacyjna 750 zł)
1450 zł dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 750 zł)
50 zł/dzień opłata (za udział w częściach otwartych imprezy) dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.

Przy wpłacie po 15 czerwca 2023 opłaty są wyższe o 150 zł.
Dane do przelewu: Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001 (tytułem: warsztaty1/2).
Dane do przelewu z zagranicy: PL81 1140 2004 0000 3602 3241 4394

ZGŁOSZENIA przez wypełnienie ankiety zgłoszeniowej:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

MIEJSCEGórski Ośrodek Szkoleniowo-Wczasowy „Hawrań” w Murzasichle (pokoje 2-,3-,4-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa, basen). Murzasichle położone jest koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowina Tatrzańską.

DOJAZD: Do Murzasichle można dojechać busem z Zakopanego.

PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.

RAMOWY PROGRAM DNIA

I termin (dla „nocnych marków”)
8:00-9:30 śniadanie
9:30-10:45 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
16:00-18:00 warsztaty śpiewu w grupach
18:30 kolacja
20:00 warsztaty taneczne, prezentacje twórcze (Giełda Twórców), wykłady, warsztaty rękodzieła

II termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

8:30 śniadanie
10:00-11:30 wykłady, warsztaty rękodzieła, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci w 2 grupach (ruchowe)*
14:15 obiad
16:00-18:00 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci w 2 grupach (ruchowe)*
18:30 kolacja
20:00 spotkania wieczorne

Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 13:00.

* Zajęcia ruchowe dla dzieci młodszych od 4 lat (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Taniec i zabawy ruchowe.
* Zajęcia ruchowe dla dzieci starszych (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Gry i zabawy ruchowe o charakterze integracyjnym, uczące współpracy w grupie z elementami rywalizacji, aqua areobik w basenie, zabawy z wodą, joga, gry sportowe.
W czasie zajęć dla dzieci obowiązuje zakaz używania elektroniki i smartfonów.

Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew bałkański / śpiew ukraiński / śpiew Górnego Śląska / śpiew biały dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w obu warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie – prosimy o taką informację nie później niż do 31 maja).

Poza warsztatami wokalnymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
Gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
Warsztaty rękodzieła
Warsztaty taneczne
Wykłady i prezentacje
Opowieści i prezentacje (Giełda Twórców) / Dobrowolne prezentacje swoich pasji prowadzone przez uczestników – każdy jest zaproszony do podzielenia się swoją wiedzą lub umiejętnościami niekoniecznie związanymi z muzyką.
Tatry, Zakopane
Nocne ogniska
Niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze. Wspólne muzykowanie. Wymiana energii i myśli między uczestnikami, z których każdy jest niezwykłą osobowością.

 

KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963