Żywa Galeria Instrumentów

z lirą korbową

PROGRAM NAGRODZONY przez Gminę Wrocław jako najlepszy w kategorii programów edukacji kulturalnej w 2001 roku.

Instrumenty istniały na ziemi od samego początku pojawienia się na niej człowieka.

Pełniły funkcję psychologiczną, magiczną, a z czasem również estetyczną. Pomagały człowiekowi w kontakcie z otaczającą go niebezpieczną przyrodą oraz w oswojeniu własnych lęków.

Ewoluowały od form prostych po bardzo skomplikowane – dziś często już zapomniane, ginące wraz ze starymi etnicznymi kulturami.

Zapraszamy w podróż w krainę starych instrumentów.

W jej trakcie zobaczycie i dotkniecie m.in. lirę korbową, lirę grecką, huculskie cymbały, tełenkę, turecką zurnę, bułgarską gajdę, turecki saz. Usłyszycie archaiczne brzmienia tych wciąż żywych instrumentów: pieśni dziadów-tułaczy, melodie pasterskie, dźwięki – zaklętych w instrumenty – demonów i ptaków.

Opowiemy o genezie i ewolucji instrumentów od początku ich istnienia, ich roli i symbolice, a także o aspektach praktycznych tych instrumentów – w jaki sposób są zbudowane i w jaki sposób działają. Zaprezentujemy również technikę gry na nich.

Nasza prezentacja będzie miała charakter interaktywny: będziecie mogli dotknąć każdy instrument i zagrać na nim kilka dźwięków.

 

 

Żywa Galeria jest realizowana cyklicznie w szkołach i przedszkolach w ramach programów dofinansowanych przez Gminę Wrocław: „Spotkania z Kulturą Muzyczną Słowian” w latach 2000-2005, „Spotkania ze sztuką tradycyjną” 2012-2014 oraz „Pracownia Sztuk Tradycyjnych” w latach 2018-2020.

Skip to content