Pełnym Głosem 2021 - letnie warsztaty śpiewu białego

Pełnym Głosem 2021 – letnie warsztaty śpiewu białego

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.

Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w dwóch terminach w dwóch miejscach.
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. W drugim terminie zapewniamy również opiekę i zajęcia dla dzieci, które przyjadą z dorosłymi.

I termin: 1-7 sierpnia 2021, Rzepedź k. Komańczy – Bieszczady
II termin: 8-14 sierpnia 2021, Węgierska Górka – Beskid Żywiecki (również dla osób z dziećmi)

Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.

Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W II terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 3 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty rękodzieła i zabaw tanecznych dla dorosłych i dzieci). Zajęcia dla dzieci będą odbywały się w podziale na 2 grupy wiekowe (warsztaty plastyczne dla dzieci młodszych, zajęcia sportowe dla dzieci starszych). 

Warsztaty poprowadzą instruktorzy śpiewu:
– Śpiew biały dla początkujących  – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– Śpiew Górali Żywieckich – Brygida Sordyl (etnomuzykolog, muzyk, kierownik muzyczny zespołów Magurzanie i Lipowianie)
– Śpiew ukraiński – Margarita Udowiczenko (wokalistka, aktorka)
– Śpiew polski (tylko w I terminie) – Joanna Skowrońska (etnolog, wokalistka, badacz pieśni reemigrantów z Bałkanów zamieszkujących Dolny Śląsk)
– Śpiew bułgarski (tylko w II terminie) – Anna Klebus (wokalistka zespołu Sarakina, instruktor śpiewu)

– Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci młodszych (tylko w II terminie) – Katarzyna Torzewska (artystka, pedagog, animatorka kultury) i Wojciech Torzewski (pedagog, filozof)
– Zajęcia sportowe dla dzieci starszych (tylko w II terminie) – Krzysztof Kaczorowski (trener kendo i piłki nożnej).

Witold Kozłowski
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu białego dla początkujących i warsztat filcowania na sucho.
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów

Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy. (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od ponad 25 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. w magazynie psychologicznym „Sens” (styczeń 2019) – „Głos odnaleziony w ciele. Czego dowiesz się o sobie podczas warsztatów ze śpiewu białego?”, na – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarstwa na SWPS i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Instytutem Rozwoju Osobistego EUPHONIA we Wrocławiu, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.

WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią kliknij

Poza śpiewem Witold zajmuje się rękodziełem, m.in. krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka

 

Brygida Sordyl
Poprowadzi warsztaty tradycyjnego śpiewu Górali Żywieckich oraz tańców Górali Żywieckich.

Etnomuzykolog, wokalistka, kierownik muzyczny zespołów Magurzanie i Lipowianie, skrzypaczka, altowiolistka. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Muzyka Tradycyjna. Gra i śpiewa w folkowej Kapeli PoPieronie. Instruktor śpiewu i skrzypiec Fundacji Braci Golec.

 

Margarita Udowiczenko
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego
oraz tańców ukraińskich

Wokalistka i aktorka. Absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie na Wydziale Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Nadieżda” na Ukrainie, pracowała w takich teatrach jak „De facto” i „Żywyj Tieatr” oraz w „Teatrze Brama”. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym i techniki śpiewu tradycyjnego, szukając pieśni z całego świata. Śpiewając poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, ale również dialogu między ludźmi i tworzenia wspólnej energii. Gra na akordeonie i bębnach. Realizatorka projektów „Pieśń Wędrująca” i „Pracownia Pieśni”. Obecnie jest studentką w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jako wokalistka i muzyk działa w zespołach: Summana i Nowa Kukawica.

Joanna Skowrońska (tylko w I terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu polskiego
oraz tańców Górali Czadeckich.

Etnolog, wokalistka. Od lat prowadzi badania terenowe w Polsce (w Łęczyckim, na Dolnym Śląsku – pieśni reemigrantów z Bałkanów) i na Polesiu Ukraińskim. Prowadzi działalność wydawniczą (Fundacja Ważka), archiwizacyjną (Archiwum Łęczyckie), koncertową i warsztatową – służącą zachowaniu pieśni tradycyjnych. Bada przemiany obrzędów ludowych. Wokalistka zespołów wykonujących autentyczną muzykę tradycyjną (Zespół Z Lasu, Kust, Pieśni Piękne, Znajome Królika, Pieśni Odzyskane).

 

 

 

 


Anna Klebus
(tylko w II terminie)

Poprowadzi warsztaty śpiewu bułgarskiego
Muzyk z wykształcenia, wokalistka zespołu Sarakina. Specjalizuje się w folklorze bułgarskim. Kształciła się u solistek zespołów The Mistery of Bulgarian Voices i The Bulgarian Voices Angelite. W 2016 r. zdobyła I miejsce w międzynarodowym konkursie „World, Art and Sea” w kategorii „bułgarski folklor solo”, wykonując pieśni rodopskie. Prowadzi grupę śpiewu białego Matecznik. Łączy naukę pieśni z elementami improwizacji wokalnej i medytacji głosem.

 

 

 


Katarzyna Torzewska
(tylko w II terminie)

Poprowadzi plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci

Absolwentka studiów magisterskich z pedagogiki specjalnej oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Posiada długoletnią praktykę w diagnostyce i terapii dzieci niepełnosprawnych.
Od 10 lat autorka i realizatorka przedstawień teatrzyku lalkowego, zajęć poetyckich i plastycznych dla dzieci. Miłośniczka natury i działań artystycznych.

 

 

 


Wojciech Torzewski
(tylko w II terminie)

Poprowadzi plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci

Mąż, tata trojga dzieci, filozof, nauczyciel akademicki, przez cztery lata nauczał filozofii dzieci w klasach 1-6. Oprócz zajmowania się filozofią lubi też zajmować się sprawami równie ważnymi: grami i zabawami z dziećmi, pracami stolarskimi, modelarstwem i dbaniem o ogród.

 

Krzysztof Kaczorowski (tylko w II terminie)
Poprowadzi zajęcia sportowe dla dzieci

Od 15 lat praktykuje kendo – japońską sztukę walki wywodzącą się z szermierki samurajów.​ Trener Polskiej Kadry Narodowej Juniorów Kendo. Założyciel i główny trener w Wiślańskiej Sekcji Kendo.
Drugą pasją Krzysztofa jest piłka nożna, która stara się zarażać młodych adeptów w Akademii Piłkarskiej LUKAM ze Skoczowa. Posiada dyplom trenerski UEFA B, jest również certyfikowanym trenerem przygotowania motorycznego, instruktorem pływania oraz jazdy na snowboardzie.

 

Marzena Motyl-Kozłowska
Autorka koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.

Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij

 

KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie)

1385 zł (opłata rezerwacyjna 785 zł)
1085 zł dla dzieci 3-12 lat (opłata rezerwacyjna 585 zł)
1085 zł dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 585 zł)
50 zł/dzień opłata (za udział w częściach otwartych imprezy) dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.
Dodatkowo w Węgierskiej Górce obowiązuje opłata klimatyczna od osób dorosłych 1,50 zł/dzień (łącznie 9 zł) płatna gotówką.
Przy wpłacie po 23 czerwca 2021 opłaty są wyższe o 150 zł.
Dane do przelewu: 
Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001 (tytułem: warsztaty1/2).

Dane do przelewu z zagranicy: PL81 1140 2004 0000 3602 3241 4394

ZGŁOSZENIA przez wypełnienie ankiety zgłoszeniowej:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

MIEJSCE warsztatów w I terminie: Ośrodek „Pod Suliłą” w Rzepedzi (pokoje 2-,3-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa). Położony w Bieszczadach na trasie Sanok-Komańcza nad rzeką Osławicą. Bezpośrednie miejsce wypadów na bieszczadzkie szlaki. W Rzepedzi znajduje się unikatowa drewniana cerkiew z 1824 r. – jedna z nielicznych cerkwi zachowanych w stylu wschodniołemkowskim. Obok cmentarz z interesującymi przykładami ludowej kamieniarki oraz kilka łemkowskich chat. Nieopodal Rzepedzi znajduje się Jawornik – dawna wieś łemkowska objęta przez Orkiestrę św. Mikołaja projektem rewitalizacji.

DOJAZD: Do Rzepedzi można dojechać pociągiem.
Do Rzepedzi z Krakowa Głównego pociągiem (odjazd 1 sierpnia z Krakowa Gł. o 6:03, przyjazd do Rzepedzi o 11:36; odjazd 31 lipca o 9:40, przyjazd o 15:53). W przypadku przyjazdu dzień wcześniej prosimy o wcześniejszy kontakt z ośrodkiem w Rzepedzi w celu rezerwacji dodatkowego noclegu).
Do Rzepedzi z Rzeszowa Głównego pociągiem (odjazd 1 sierpnia o 5:59 z Rzeszowa Gł., przyjazd do Rzepedzi o 9:27; odjazd 1 sierpnia o 7:25, przyjazd o 11:36 (z przesiadką w Jaśle).
Do Rzepedzi z Sanoka pociągiem (odjazd 1 sierpnia z Sanoka o 8:37, przyjazd do Rzepedzi o 9:27; odjazd 1 sierpnia o 10:40, przyjazd o 11:36; odjazd 1 sierpnia o 15:45, przyjazd o 16:35).

MIEJSCE warsztatów w II terminie: Ośrodek Wczasowy „Azalia” w Węgierskiej Górce (pokoje 2-,3-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa). Położony w Beskidzie Żywieckim – miejscem dogodnym do wędrówek pieszych i rowerowych.

DOJAZD: Do Węgierskiej Górki można dojechać pociągiem z każdego większego miasta w Polsce.

PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.

RAMOWY PROGRAM DNIA

I termin (dla „nocnych marków”)
9:00 śniadanie
10:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
15:30-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach
19:00 kolacja
20:00 warsztaty taneczne, warsztaty filcowania na sucho, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)

II termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:30 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

9:00 śniadanie
10:00-11:30 warsztaty taneczne, warsztaty filcowania na sucho, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci w 2 grupach (sportowe/plastyczne)*
14:15 obiad
15:45-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci w 2 grupach (sportowe/plastyczne)*
19:00 kolacja
20:00 spotkania wieczorne

Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 13:00.

* Zajęcia plastyczne dla dzieci młodszych od 3 lat (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych, dużych formatów, wstążek, wełny, darów natury, drewna, kartonów, balonów. Korzystając z elementów otoczenia i przyrody, będziemy konstruować różnego rodzaju instalacje.
* Zajęcia sportowe dla dzieci starszych (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Gry i zabawy sportowe o charakterze integracyjnym, uczące współpracy w grupie. Dodatkowo nauka podstaw kendo – japońskiej sztuk walki wywodzącej się z szermierki samurajów.
W czasie zajęć dla dzieci obowiązuje zakaz używania elektroniki i smartfonów.

Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew Górali Żywieckich / śpiew ukraiński / śpiew polski* / śpiew bułgarski** /śpiew biały dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w obu warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie – prosimy o taką informację nie później niż do 23 czerwca).
*śpiew polski tylko w I terminie
** śpiew bułgarski tylko w II terminie

Poza warsztatami wokalnymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
Gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
Teoria głosu w śpiewie

Warsztaty filcowania na sucho
Warsztaty taneczne (ukraińskie, Górali Żywieckich, Górali Czadeckich)
Opowieści i prezentacje (Giełda Twórców) / Dobrowolne prezentacje swoich pasji prowadzone przez uczestników – każdy jest zaproszony do podzielenia się swoją wiedzą lub umiejętnościami niekoniecznie związanymi z muzyką.
Spacery
Nocne ogniska
Niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze. Wspólne muzykowanie. Wymiana energii i myśli między uczestnikami, z których każdy jest niezwykłą osobowością.

 

KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963