
Pełnym Głosem 2025 – letnie warsztaty śpiewu białego
- 1. Wstęp.
2. Terminy. Dla kogo?
3. Prowadzący.
4. Koszt. Miejsce.
5. Program.
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie
Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.
Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w dwóch terminach w Murzasichlu k. Zakopanego.
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. W drugim terminie zapewniamy również opiekę i zajęcia dla dzieci, które przyjadą z dorosłymi.
Murzasichle k. Zakopanego (Tatry Wysokie)
I termin: 10-16 lipca 2025
II termin: 17-23 lipca 2025 (również dla osób z dziećmi)
Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. Warsztaty śpiewu adresujemy do dorosłych oraz młodzieży od 12 lat.
Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W II terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 4 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty taneczne dla dorosłych i dzieci). Dla dzieci poprowadzimy zajęcia tradycji Górnego Śląska (śpiew, taniec, obrzędy) oraz zajęcia ruchowe. Osoby towarzyszące mogą brać udział wraz z dziećmi w zajęciach tradycji Górnego Śląska.
Warsztaty poprowadzą instruktorzy:
– Śpiew biały dla początkujących – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– Śpiew rosyjski (pieśni staroobrzędowców) – Liudmiła Voišnienė (wokalistka, badaczka tradycji staroobrzędowców na Litwie),
– Śpiew białoruski (tylko w I terminie) – Sviatłana Chakushka (instruktorka śpiewu białego, wokalistka zespołów białoruskiego śpiewu obrzędowego Miareża, Bielaruski Cud, Kniażyc)
– Śpiew łotewski (tylko w I terminie) – Dace Pruse (instruktorka śpiewu białego, wokalistka łotewskich zespołów śpiewu tradycyjnego Laiksne, Vecsaule)
– Tradycje Górnego Śląska (śpiew, taniec, obrzędy) dla dzieci (tylko w II terminie) – Joanna Sleziak (pedagog, kierownik muzyczny zespołu Miedarzanie)
– Zajęcia ruchowe dla dzieci (tylko w II terminie) – Hanna Sleziak (animator, pedagog, trener umiejętności społecznych).
Witold Kozłowski
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu białego dla początkujących.
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów
Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy. (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od ponad 25 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. w magazynie psychologicznym „Sens” (styczeń 2019) – „Głos odnaleziony w ciele. Czego dowiesz się o sobie podczas warsztatów ze śpiewu białego?”, na – Międzynarodowym Kongresie Psychiatria Medforum „Psychiatria traumy” w Wiśle (2022) „Rola muzyki tradycyjnej w psychiatrii”, na – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarstwa na SWPS i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim, Zjednoczenia Łemków. Współpracował z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Instytutem Rozwoju Osobistego EUPHONIA we Wrocławiu, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.
WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią„ kliknij
Poza śpiewem Witold zajmuje się rękodziełem, m.in. krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka
Liudmiła Voišnienė
Poprowadzi warsztaty śpiewu rosyjskiego staroobrzędowców i wieczór o kulturze staroobrzędowców na Litwie
Liudmiła pochodzi z rodziny staroobrzędowców z Litwy. Tradycyjne piosenki śpiewane i nagrane w jej rodzinie znajdują się w zbiorach pieśni staroobrzędowców zamieszkujących na Litwie. Liudmila śpiewa w rodzinnym zespole, wykonuje autentyczną muzykę liryczną staroobrzędowców oraz pieśni z innych regionów. Jej celem jest zachowanie i ożywienie żywej tradycji śpiewu.
Sviatłana Chakushka (tylko w I terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu białoruskiego oraz tańce białoruskie.
Instruktorka śpiewu białego i wokalistka zespołów białoruskiego śpiewu obrzędowego: Miareża, Bielaruski Cud, Kniażyc. Zajmuje się rekonstrukcją autentycznej muzyki obrzędowej Białorusi. Studiowała historię na Uniwersytecie w Połocku, gdzie rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewem tradycyjnym w zespole Kniażyc prowadzonym przez Olgę Jemialjanczyk. W 2021 r. zmuszona opuścić Białoruś, przeprowadziła się do Wilna, gdzie założyła zespół Bielaruski Cud i z dużym powodzeniem prowadzi warsztaty śpiewu białoruskiego.
uu
kkkkkkkk
lllllllllllllllllllllll0000000000000000000000000000000000ll
oooooommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmooooo
oooooooooooooooooooooooo
Dace Pruse (tylko w I terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu łotewskiego oraz tańce łotewskie.
Instruktorka śpiewu białego, wokalistka łotewskich zespołów śpiewu tradycyjnego (Laiksne, Vecsaule) z wieloletnim doświadczeniem również w prowadzeniu grup wokalnych.
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Joanna Sleziak (tylko w II terminie)
Poprowadzi warsztaty tradycji Górnego Śląska (śpiew, taniec, obrzędy) dla dzieci
Pedagog, kierownik muzyczny wielopokoleniowego zespołu Miedarzanie pielęgnującego tradycje Górnego Śląska. Od lat jest pasjonatką kultury śląskiej, gwary, tradycji i obrzędów, promuje wszystko, co jest związane z szeroko rozumianą śląskością.
Hanna Sleziak (tylko w II terminie)
Poprowadzi zajęcia ruchowe dla dzieci
Animatorka z wykształceniem pedagogicznym, trenerka umiejętności społecznych.
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Marzena Motyl-Kozłowska
Autorka koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.
Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”, która znalazła się w wykazie literatury obowiązkowej dla studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku kliknij. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij
KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-,4- os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie; wyżywienie: standardowa dieta lub wegetariańska; ośrodek nie obsługuje innych diet)
2050 zł (opłata rezerwacyjna 1000 zł)
1750 zł dla dzieci 4-12 lat (opłata rezerwacyjna 1000 zł)
1750 zł dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 1000 zł)
100 zł/dzień opłata (za udział w częściach otwartych imprezy) dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.
Przy wpłacie po 4 czerwca 2025 opłaty są wyższe o 250 zł.
Dane do przelewu: Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001 (tytułem: warsztaty1/2).
Dane do przelewu z zagranicy: PL81 1140 2004 0000 3602 3241 4394
ZGŁOSZENIA do 4 czerwca przez wypełnienie ankiety zgłoszeniowej:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie
MIEJSCE: Górski Ośrodek Szkoleniowo-Wczasowy „Hawrań” w Murzasichlu (pokoje 2-,3-,4-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa, basen). Murzasichle położone jest koło Zakopanego, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowina Tatrzańską.
DOJAZD: Do Murzasichle można dojechać busem z Zakopanego.
PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.
RAMOWY PROGRAM DNIA
I termin (dla „nocnych marków”)
8:00-9:30 śniadanie
9:30-10:45 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)
11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
16:00-18:00 warsztaty śpiewu w grupach
18:30 kolacja
20:00 warsztaty taneczne, prezentacje twórcze (Giełda Twórców), wykłady
II termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)
8:30 śniadanie
10:00-11:30 wykłady, warsztaty taneczne, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci (ruchowe*/tradycji Górnego Śląska**)
14:15 obiad
16:00-18:00 warsztaty śpiewu w grupach / zajęcia dla dzieci (ruchowe*/tradycji Górnego Śląska**)
18:30 kolacja
20:00 spotkania wieczorne
Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 13:00.
* Zajęcia ruchowe dla dzieci od 4 lat (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Taniec i zabawy ruchowe. Gry i zabawy o charakterze integracyjnym, uczące współpracy w grupie.
** Zajęcia tradycji Górnego Śląska (śpiew, taniec, obrzędy) dla dzieci od 4 lat (tylko w II terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych. Do udziału w tych zajęciach zapraszamy również osoby towarzyszące.
W czasie zajęć dla dzieci obowiązuje zakaz używania elektroniki i smartfonów.
Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew rosyjski – pieśni staroobrzędowców / śpiew białoruski* / śpiew łotewski* / śpiew biały dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w obu warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie – prosimy o taką informację nie później niż do 4 czerwca).
* Warsztaty śpiewu białoruskiego i łotewskiego tylko w I terminie!
Poza warsztatami wokalnymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
Gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
Warsztaty taneczne
Wykłady i prezentacje
Opowieści i prezentacje (Giełda Twórców) / Dobrowolne prezentacje swoich pasji prowadzone przez uczestników – każdy jest zaproszony do podzielenia się swoją wiedzą lub umiejętnościami niekoniecznie związanymi z muzyką.
Tatry, Zakopane
Basen
Nocne ogniska
Niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze. Wspólne muzykowanie. Wymiana energii i myśli między uczestnikami, z których każdy jest niezwykłą osobowością.
KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963