Pełnym Głosem - letnie warsztaty śpiewu białego - Bieszczady

Pełnym Głosem – letnie warsztaty śpiewu białego – Bieszczady

1. Wstęp.
2. Terminy. Dla kogo?

3. Prowadzący.
4. Koszt. Miejsce.
5. Program.

 

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.

Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w spokojnym zielonym miejscu w Bieszczadach.

I termin: 3-9 sierpnia 2017 (również dla osób z dziećmi)
II termin: 10-16 sierpnia 2017
Rzepedź k. Komańczy (Bieszczady)

Dla kogo?
Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W I terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 3 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty rękodzieła i zabaw tanecznych dla dorosłych i dzieci). Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. 

Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Polski i Ukrainy:
– śpiew ukraiński – Iryna ywczuk (etnomuzykolog, wokalistka, kierownik artystyczny zespołów Silska Muzyka i Wesnianoczka w Równem)
– śpiew ukraiński – Jurij Kowalczuk (pedagog-folklorysta, wokalista zespołów Horyna i Silska Muzyka, kierownik artystyczny zespołu dziecięcego „Rankowa rosa” w Równem)

– śpiew biały dla początkujących – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– pieśni polskie i bałkańskie – Barbara Wilińska (wokalistka i multiinstrumentalistka z Poznania) TYLKO W II TERMINIE

– warsztaty twórcze dla dzieci – Aleksandra Zawłocka (pedagog, animatorka)

Iryna SlywczukIryna Sływczuk
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego oraz tańców ukraińskich.

Etnomuzykolog i wokalistka. Kierownik artystyczny zespołów Silska Muzyka i Wesnianoczka w Równem. Specjalizuje się w muzyce tradycyjnej Zachodniego Polesia. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rosji, Austrii, Serbii i Litwie. Wielokrotnie nagradzana za swe zasługi w rekonstruowaniu i podtrzymywaniu muzyki tradycyjnej. Prowadzi warsztaty śpiewu w Polsce i na Ukrainie.

Jurij Kowalczuk
Jurij Kowalczuk

Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego oraz tańców ukraińskich.

Pedagog-folklorysta. Wokalista zespołów Horyna i Silska Muzyka. Kierownik artystyczny zespołu dziecięcego Rankowa Rosa w Równem. Założyciel i dyrektor Ośrodka Twórczego „Swicza”, gdzie od 20 lat jest zaangażowany w wykonywanie i dokumentowanie muzyki tradycyjnej Polesia i Wołynia. Prowadzi warsztaty wokalne w Polsce i na Ukrainie.

XI_2016


Witold Kozłowski

Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu białego dla początkujących.
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów

„Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy.” (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. na: – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracował z Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.

 WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią” kliknij

Poza śpiewem Witold zajmuje się krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka

m.koch image 0225Marzena Motyl
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.

Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij

ola zawlockaAleksandra Zawłocka
Poprowadzi warsztaty twórcze dla dzieci.

Pedagog, animatorka kultury, coach. Prowadzi jogę dla dzieci w przedszkolach w Krakowie oraz warsztaty wokalne. Prowadziła zajęcia taneczne we wrocławskich przedszkolach, warsztaty teatralne dla dzieci romskich z Rumunii. Absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Uczestniczka XII Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Barbara Wilińska
Poprowadzi warsztaty pieśni polskich i bałkańskich (tylko w II terminie).

Śpiewaczka i multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). Od wielu lat prowadzi regularne warsztaty śpiewu w Poznaniu. Założycielka zespołów wykonujących pieśni słowiańskie oraz muzykę średniowieczną: Od Poznania, Charivari, Czarolija. Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Jako solistka – laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2011), konkursu „Stara Tradycja” (2012). Jej pasją pozamuzyczną jest kaligrafia.

 

 

 

 

KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie)

835 zł (przy wpłacie opłaty rezerwacyjnej 475 zł do 28 czerwca)
470 zł dla dzieci 3-8 lat (opłata rezerwacyjna 260 zł)
570 zł dla dzieci w wieku 9-12 lat (opłata rezerwacyjna 210 zł)
570 dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 210 zł)
30 zł/dzień opłata „klimatyczna” dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.
Przy wpłacie po 28 czerwca 2017 opłaty są wyższe o 150 zł.
Nr konta bankowego do przelewu: Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001

ZGŁOSZENIA do 28 czerwca przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

MIEJSCE: Ośrodek „Pod Suliłą” w Rzepedzi (pokoje 2-,3-osobowe z łazienkami, całodzienne wyżywienie). Położony w Bieszczadach na trasie Sanok-Komańcza nad rzeką Osławicą. Bezpośrednie miejsce wypadów na bieszczadzkie szlaki. W Rzepedzi znajduje się unikatowa drewniana cerkiew z 1824 r. – jedna z nielicznych cerkwi zachowanych w stylu wschodniołemkowskim. Obok cmentarz z interesującymi przykładami ludowej kamieniarki oraz kilka łemkowskich chat. Nieopodal Rzepedzi znajduje się Jawornik – dawna wieś łemkowska objęta przez Orkiestrę św. Mikołaja projektem rewitalizacji.

PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.

RAMOWY PROGRAM DNIA
I termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:30 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)
9:00 śniadanie
10:00-11:30 warsztaty rękodzieła (tkanie na bardku), warsztaty tańców ukraińskich, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty twórcze dla dzieci*
14:15 obiad
15:15-16:15 warsztaty łucznicze
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty twórcze dla dzieci*
19:00 kolacja
20:00 spotkania wieczorne

II termin (dla „nocnych marków”)
9:00 śniadanie
10:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)
11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
15:15-16:15 warsztaty łucznicze
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach
19:00 kolacja
20:00 warsztaty tańców ukraińskich, warsztaty rękodzieła (tkanie na bardku), prezentacje twórcze (Giełda Twórców)

Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 14:00.

* Warsztaty twórcze dla dzieci od 3 lat (tylko w I terminie) – w czasie warsztatów głosowych dla dorosłych.
W trakcie warsztatów dzieci będą miały okazję uczestniczyć w wielozmysłowych działaniach (ruchowych, tanecznych, rytmicznych, językowych, plastycznych), opartych na poznawaniu różnych kultur. Oprócz śpiewu i piosenek również w tańcu, pląsach, tradycyjnej zabawie, rysunkach, wyklejankach itp. kształtować będą wrażliwość na muzykę. Warsztaty dadzą dzieciom okazję do wyrażania przeżyć emocjonalnych i estetycznych jak również możliwość lepszego poznania siebie i innych dzieci.

Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew ukraiński / śpiew biały dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w różnych warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie).

Poza warsztatami głosowymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
warsztaty tańców ukraińskich
warsztaty tkania na bardku
łucznictwo tradycyjne
opowieści i prezentacje (Giełda Twórców)
spacery w góry
niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze

KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963