
Świętojański Korowód we Wrocławiu
25 czerwca godz. 21:00
Korowód Świętojański podczas Nocy Świętojańskiej w Parku Leśnickim (Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, pl. Świętojański 1)
Wstęp wolny
Zapraszamy wszystkich do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. Tylko raz w roku – tylko w najkrótszą noc roku – możemy przywołać czas niezwykle uroczysty dla naszych przodków. Poświętujmy go razem – we wspólnym korowodzie, gdzie czas płynie inaczej i gdzie będziecie mogli doświadczyć przyjemności tańca, muzyki i dawnych zwyczajów, które dziś są już zapomniane.
Świętojański Korowód współtworzą:
– Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji,
– uczestnicy warsztatów śpiewu Fundacji OVO,
– grupa Wrocławica,
– Chatka Tańca,
– Kasia Pakowska.
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji – animatorzy ruchu śpiewu białego w Polsce od 18 lat.
Uczestnicy warsztatów Fundacji OVO – osoby, które biorą udział w różnych warsztatach śpiewu prowadzonych przez Fundację OVO. Są wśród nich zarówno amatorzy, jaki profesjonaliści. Zachęceni ideą śpiewu białego po warsztatach wracają do swoich miast i tworzą własne grupy muzyczne. Wśród nich są m.in. grupy: Wrocławica i Chatka Tańca.
Wrocławica – grupa przyjaciół pasjonujących się śpiewem tradycyjnym. Spotykają się regularnie by wspólnie pośpiewać, wymienić pieśniami i pobiesiadować. Wśród nich są zarówno osoby od lat związane z muzyką, jak i takie, które dopiero zaczynają przygodę ze śpiewem białym. Członkowie grupy wierzą, że wspólne muzykowanie ma moc inspirowania, dodaje sił i zacieśniania więzi. Na co dzień wspierają inicjatywy i uczestniczą w warsztatach innych grup skupionych wokół projektu Fundacji OVO „DeTonacja”.
Chatka Tańca – Naszą inspiracją jest ruch Domów Tańca, który rozwinął się w Europie w 2. połowie XX wieku. Ideą i treścią tego ruchu jest odrodzenie tradycyjnej kultury etnicznej, z sposobem działania spotkania ludzi przejętych tą ideą z osobami z ośrodków wiejskich, gdzie ta kultura jeszcze nie zanikła. Często są pojedynczy muzykanci, śpiewacy i tancerze, którzy już obecnie są izolowani w swoich społecznościach w tym sensie, że nie mają okazji rozwijania swej kompetencji w formach kultury tradycyjnej. Domy Tańca im tę możliwość dają. Główną formą naszej działalności jest organizacja potańcówek tańców ludowych w formach tradycyjnych, jeśli to możliwe przy muzyce na żywo. Nie stronimy też od pieśni. W muzyce instrumentalnej skupiamy się głównie na polskiej tradycji muzyki tanecznej: polki, mazurki, wiwaty itp itd. Uczymy się jej od żyjących jeszcze starych mistrzów i innych muzykantów pokolenia rekonstrukcji muzyki tradycyjnej. Pieśni śpiewamy głównie słowiańskie – w zrozumieniu znaczenia pieśni pomaga obniżona bariera językowa. W tańcach koncentrujemy się na tradycji europejskiej , która łączy ze sobą formy taneczne różnej proweniencji we wspaniały świat tańców korowodowych, wirowych i wielu innych – życia nie starczy by poznać je wszystkie. Ale można próbować.
Kasia Pakowska – na co dzień wokalistka, pianistka, autorka tekstów i fotografka. Założycielka Gabinetu Głosu, w którym pracuje jako nauczyciel emisji głosu i terapeuta. Jest również absolwentką klasy wokalnej we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz wydziału wokalnego na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w PWSZ w Nysie. Część jej muzycznej osobowości to dym i lasery (Flying Moses, SheMoans), drugą, bardziej liryczną odsłonę, ujawnia pod szyldem Charles Pakowsky oraz Kacha Pakosa Band gdzie występuje z rozmaitymi wrocławskimi muzykami. Od ponad dwóch lat jest entuzjastką śpiewu tradycyjnego, czemu daje wyraz w zespole Ovo, oraz podczas zajęć z uczniami, którzy chcą uczyć się słowiańskich pieśni. Do tej pory śpiewała lub śpiewa nadal z takimi zespołami jak: Charles Pakowsky, Flying Moses, Miss Jass, SheMoans, Sounds Grape, OVO, The Sound Office oraz Kacha Pakosa Band. Podczas pracy z grupą często sięga do naturalnych możliwości improwizacyjnych uczestników pokazując jak za pomocą głosu można zbudować utwór muzyczny i poznać zasady jego powstawania.