Pełnym Głosem - letnie warsztaty śpiewu białego 2020

Pełnym Głosem – letnie warsztaty śpiewu białego 2020

1. Wstęp.
2. Terminy. Dla kogo?

3. Prowadzący.
4. Koszt. Miejsce.
5. Program.

 

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.

Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w spokojnym zielonym miejscu w Bieszczadach.

I termin: 14-20 lipca 2020 (również dla osób z dziećmi)
II termin: 21-27 lipca 2020
Rzepedź k. Komańczy (Bieszczady)

Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.

Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W I terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 3 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty rękodzieła i zabaw tanecznych dla dorosłych i dzieci). Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. 

Warsztaty poprowadzą instruktorzy śpiewu:
– Śpiew wschodniosłowiański dla początkujących  – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– Litewski śpiew archaiczny – Rasa Šukienė (muzyk, instruktor śpiewu i gry na kanklesie, liderka litewskiego zespołu muzyki tradycyjnej „Sauluva”)
– Śpiew ukraiński (tylko w II terminie) – Margarita Udowiczenko (wokalistka, aktorka)
– Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci „Wycinanie na polanie” (tylko w I terminie) – Katarzyna Torzewska (artystka, pedagog, animatorka kultury) i Wojciech Torzewski (pedagog, filozof)

Witold Kozłowski
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu wschodniosłowiańskiego dla początkujących i warsztat tkania krajek metodą tabliczkową.
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów

Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy. (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. w magazynie psychologicznym „Sens” (styczeń 2019) – „Głos odnaleziony w ciele. Czego dowiesz się o sobie podczas warsztatów ze śpiewu białego?”, na – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarstwa na SWPS i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Instytutem Rozwoju Osobistego EUPHONIA we Wrocławiu, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.

WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią kliknij

Poza śpiewem Witold zajmuje się krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka

Rasa Šukienė
Poprowadzi warsztaty litewskiego śpiewu archaicznego oraz wieczór z litewską kulturą tradycyjną.

Liderka zespołu „Sauluva”. Uczy archaicznego śpiewu litewskiego i gry na kanklesie w szkole muzycznej w Kownie. Ma doświadczenia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami (z zaburzeniami spektrum autyzmu). Zajmuje się rekonstrukcją autentycznej muzyki wokalnej i instrumentalnej Litwy. Uczy wykonywania m.in. Sutartinės – litewskich pieśni wielogłosowych, najstarszych pieśni tej części Europy, wywodzących się z czasów przedchrześcijańskich. Sutartinės zostały wpisane w 2010 r. na światową listę zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Margarita Udowiczenko
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego
(tylko w II terminie) oraz wieczór z ukraińską kulturą tradycyjną.

Wokalistka i aktorka. Absolwentka Uniwersytetu Sztuki w Charkowie na Wydziale Teatru Lalek. Przez 3 lata śpiewała w laboratorium śpiewu ludowego „Wsia Nadieżda” na Ukrainie, pracowała w takich teatrach jak „De facto” i „Żywyj Tieatr” oraz w „Teatrze Brama”. Za główne punkty zainteresowania obrała sobie pracę z głosem naturalnym i techniki śpiewu tradycyjnego, szukając pieśni z całego świata. Śpiewając poszukuje nie tylko dobrego brzmienia, ale również dialogu między ludźmi i tworzenia wspólnej energii. Gra na akordeonie i bębnach. Realizatorka projektów „Pieśń Wędrująca” i „Pracownia Pieśni”. Obecnie jest studentką w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Jako wokalistka i muzyk działa w dwóch zespołach: Summana i Nowa Kukawica.

Katarzyna Torzewska
Poprowadzi plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci „Wycinanie na polanie” (tylko w I terminie)

Absolwentka studiów magisterskich z pedagogiki specjalnej oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Posiada długoletnią praktykę w diagnostyce i terapii dzieci niepełnosprawnych.
Od 10 lat autorka i realizatorka przedstawień teatrzyku lalkowego, zajęć poetyckich i plastycznych dla dzieci. Miłośniczka natury i działań artystycznych.

 

Wojciech Torzewski
Poprowadzi plenerowe zajęcia dla dzieci (tylko w I terminie)

Mąż, tata trojga dzieci, filozof, nauczyciel akademicki, przez cztery lata nauczał filozofii dzieci w klasach 1-6. Oprócz zajmowania się filozofią lubi też zajmować się sprawami równie ważnymi: grami i zabawami z dziećmi, pracami stolarskimi, modelarstwem i dbaniem o ogród.

 

Marzena Motyl
Autorka koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.

Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij

 

KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie)

1100 zł (opłata rezerwacyjna 670 zł)
735 zł dla dzieci 3-8 lat (opłata rezerwacyjna 400 zł)
835 zł dla dzieci w wieku 9-12 lat (opłata rezerwacyjna 400 zł)
835 zł dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 400 zł)
35 zł/dzień opłata „klimatyczna” dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.

Nr konta bankowego do przelewu: Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001

ZGŁOSZENIA przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

MIEJSCE: Ośrodek „Pod Suliłą” w Rzepedzi (pokoje 2-,3-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa). Położony w Bieszczadach na trasie Sanok-Komańcza nad rzeką Osławicą. Bezpośrednie miejsce wypadów na bieszczadzkie szlaki. W Rzepedzi znajduje się unikatowa drewniana cerkiew z 1824 r. – jedna z nielicznych cerkwi zachowanych w stylu wschodniołemkowskim. Obok cmentarz z interesującymi przykładami ludowej kamieniarki oraz kilka łemkowskich chat. Nieopodal Rzepedzi znajduje się Jawornik – dawna wieś łemkowska objęta przez Orkiestrę św. Mikołaja projektem rewitalizacji.
DOJAZD: Z Sanoka autobusem „Tarzan” do Rzepedzi (przystanek koło Ośrodka „Pod Suliłą”). Przewoźnikiem jest firma „Tarzan” – tel. 605-738-432. Do Rzepedzi jadą wszystkie autobusy jadące do Komańczy i Moszczańca. Odjazd z Sanoka z przystanku przy Galerii SANOK ul. Słowackiego (100 m od Dworca Autobusowego na ul. Lipińskiego).

PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.

RAMOWY PROGRAM DNIA
I termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:30 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

9:00 śniadanie
10:00-11:30 warsztaty tkactwa tabliczkowego, spotkanie z litewską kulturą tradycyjną, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty dla dzieci „Wycinanie na polanie”*
14:15 obiad
15:45-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty dla dzieci „Wycinanie na polanie”*
19:00 kolacja
20:00 spotkania wieczorne

II termin (dla „nocnych marków”)
9:00 śniadanie
10:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
15:30-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach
19:00 kolacja
20:00 wieczór z litewską kulturą tradycyjną, warsztaty tkactwa tabliczkowego, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)

Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 14:00.

* „Wycinanie na polanie” – plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci od 3 lat (tylko w I terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych (malowanie, rysowanie, odbijanie, kalkowanie itd.), dużych formatów, wstążek, wełny, darów natury, drewna, kartonów, balonów. Korzystając z elementów otoczenia – rosnących wokół drzew i strumienia, będziemy konstruować różnego rodzaju instalacje.

Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew litewski / śpiew wschodniosłowiański dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w obu warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie – prosimy o taką informację nie później niż do 10 czerwca).

Poza warsztatami wokalnymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
Gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
Warsztaty tkania krajek metodą tabliczkową
Wieczór z litewską kulturą tradycyjną
Opowieści i prezentacje (Giełda Twórców) / Dobrowolne prezentacje swoich pasji prowadzone przez uczestników – każdy jest zaproszony do podzielenia się swoją wiedzą lub umiejętnościami niekoniecznie związanymi z muzyką.
Spacery
Zwiedzanie bieszczadzkich drewnianych cerkiewek
Nocne ogniska
Niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze. Wspólne muzykowanie. Wymiana energii i myśli między uczestnikami, z których każdy jest niezwykłą osobowością.

 

KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963