Pełnym Głosem - letnie warsztaty śpiewu białego 2019

Pełnym Głosem – letnie warsztaty śpiewu białego 2019

1. Wstęp.
2. Terminy. Dla kogo?

3. Prowadzący.
4. Koszt. Miejsce.
5. Program.

 

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

Dźwięk płynie w dal. Łączy z ludźmi. Otwiera nieznane przestrzenie w naszym wnętrzu. Marzena Motyl i Witold Kozłowski odnaleźli siłę i magię w wielogłosach z dawnej wsi. Dziś uczą śpiewu białego, który jest niczym innym jak naturalną emisją głosu. Nieskrępowaną ekspresją głosową, która pomaga poczuć własną moc i pokonać lęk. Kiedy się rodzimy, nie mamy żadnych oporów, aby wrzaskiem ogłosić własne istnienie. Potem jakoś dziwnie cichniemy. Jakbyśmy ściskali swoje wnętrze, dusili oddech. Dlatego, gdy znów usłyszymy głębię i moc własnego głosu, najczęściej jest to dla nas objawieniem.

Zapraszamy na letnie warsztaty śpiewu białego, które odbędą się w spokojnym zielonym miejscu w Bieszczadach.

I termin: 16-22 lipca 2019 (również dla osób z dziećmi)
II termin: 23-29 lipca 2019
Rzepedź k. Komańczy (Bieszczady)

Dla kogo?
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.

Zapraszamy osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodę z głosem i śpiewem. Można przyjechać z osobą towarzyszącą. W I terminie zapraszamy również osoby z dziećmi (zapewniamy opiekę nad dziećmi i zajęcia dla dzieci od 3 lat w czasie warsztatów śpiewu oraz wspólne warsztaty rękodzieła i zabaw tanecznych dla dorosłych i dzieci). Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy. 

Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Polski, Ukrainy, Łotwy i Białorusi:
– Śpiew biały dla początkujących – Witold Kozłowski (muzyk, trener śpiewu Fundacji OVO)
– Śpiew ukraiński – Oksana But (muzyk, wokalistka zespołu Buttia)
– Śpiew łotewski – Dace Pruse (instruktor śpiewu białego, wokalistka łotewskich zespołów śpiewu tradycyjnego Laiksne, Vecsaule)
– Śpiew białoruski (tylko w II terminie) – Olga Jemialjanczyk (antropolog uniwersytetu w Połocku, wokalistka białoruskich zespołów śpiewu obrzędowego GUDA, Wargan)
– Warsztaty plastyczne dla dzieci „Dłubanie na sianie” (tylko w I terminie) – Katarzyna Torzewska (artystka, pedagog, animatorka kultury)

Witold Kozłowski
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi warsztaty śpiewu białego dla początkujących i warsztat ebru – tureckiej sztuki tworzenia papieru marmurkowego.
Kliknij i sprawdż opinie uczestników warsztatów

Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy. (L.Buscaglia) – to jego nauczycielskie credo. Typ nauczyciela-przewodnika – ma w sobie wiele entuzjazmu, który potrafi skutecznie przekazać innym.
Od 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali, liderami zespołów muzycznych, instruktorami śpiewu. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. Jego metoda pracy nad głosem była prezentowana m.in. w magazynie psychologicznym „Sens” (styczeń 2019) – „Głos odnaleziony w ciele. Czego dowiesz się o sobie podczas warsztatów ze śpiewu białego?”, na – Konferencji Logopedycznej na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012), – III Ogólnopolskiej Konferencji dla Pedagogów i Instruktorów „Animacja czasu wolnego dzieci i młodzieży – Wydobyć Siebie dla Siebie” (Gdańsk 2006) oraz opisana w książkach: – „Głos-język-komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), – „Animacja kultury. Metody. Działania. Inspiracje” (Warszawa 2005). Pracował jako konsultant wokalny dla wytwórni OPUS FILM, Cieszyńskiego Studia Teatralnego, Teatru Elipsa, Pilskiego Teatru Wirtualnego, zespołów folkowych Percival, Krzikopa, Vidlunnia, Sudarynja, Tygiel Folk Banda, Pole Chońka, Drewno, Łysa Góra, Zespołu Regionalnego ISTEBNA, Sokotuchy, chóru Quasi Coro. Jako wokalista brał udział w projektach Kapeli ze Wsi Warszawa i zespołu Żywiołak. Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w latach 1996-1998 uczestniczył w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grał w pierwszym spektaklu zespołu Pieśń Kozła – dytyramb. Prowadził warsztaty dla Fundacji Braci Golec, pracowników socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, dziennikarstwa na SWPS i logopedów na Uniwersytecie Rzeszowskim. Współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Ośrodkiem Terapii i Rozwoju „Zakątek” w Radomsku, Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Brał udział w wyprawach terenowych do Europy Wschodniej i na Bałkany. Współtworzył zespół Percival-OVO.

WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.
Więcej: w artykule-wywiadzie „Rozmawiać pieśnią kliknij

Poza śpiewem Witold zajmuje się krywulką – biżuterią z drobnym szklanych koralików. Swoje rękodzieło wystawiał m.in. w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2006, 2007), konferencji Hand Made in Poland (Poznań 2011). Strona z jego pracami – Nitka Witka

Oksana But
Poprowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego oraz tańców ukraińskich.

Śpiewa i gra w rodzinnym zespole „Buttia” z Kijowa. Zespół zajmuje się rekonstrucją autentycznej muzyki lirycznej i obrzędowej Ukrainy oraz tańcami tradycyjnymi. „Buttia” to jeden z zespołów wyrosłych ze środowiska grupy Drewo.
Oksana zajmuje się badaniem i rekonstrukcją tradycyjnej muzyki Ukrainy od 1997 roku. Od 1998 do 2003 roku śpiewała w zespole „Wołodar”, grała na cymbałach i instrumentach perkusyjnych w zespole „Nadobrydzień”.  Historyk i teoretyk muzyki, realizator dźwięku, kulturoznawca o specjalności film i telewizja. Pracuje w Instytucie Filmowym im. I.W.Mikołajczuka. Członek Ukraińskiego Związku Kinematografów.

 

Dace Pruse
Poprowadzi warsztaty śpiewu łotewskiego oraz tańców łotewskich.

Instruktor śpiewu białego, wokalistka łotewskich zespołów śpiewu tradycyjnego Laiksne, Vecsaule z wieloletnim doświadczeniem również w prowadzeniu grup wokalnych.

 

 

Olga Jemialjanczyk (tylko w II terminie)
Poprowadzi warsztaty śpiewu białoruskiego oraz tańców i zabaw białoruskich.

Antropolog, pracownik uniwersytetu w Połocku, liderka białoruskich zespołów śpiewu obrzędowego – Guda, Wargan. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów śpiewu tradycyjnego. W Polsce prowadzi warsztaty od 2002 roku na zaproszenie Fundacji OVO. Specjalizuje się w tradycjach śpiewu obrzędowego z Białorusi. Od lat studenckich bada autentyczny folklor Białorusinów, biorąc udział w ekspedycjach terenowych. Prowadzi regularne warsztaty śpiewu tradycyjnego dla studentów uniwersytetu w Połocku.

Sama o sobie mówi: Śpiew ludowy to dla mnie raczej namiętność niż zajęcie zawodowe. Wykonywanie pieśni białoruskich postrzegam nie jako rozrywkę,  lecz sposób pojmowania swojego kraju, sposób przeżycia łączności z kulturą swojej ziemi i swoimi przodkami, którzy żyli tutaj od wieków. Od dzieciństwa miałam bliski kontakt ze śpiewem ludowym, bo w mojej rodzinie zawsze śpiewali. Babcia moja była wyjątkową śpiewaczką. Świadome zainteresowanie folklorem zaczęło się u mnie w latach studenckich, kiedy trafiłam do koła młodych ludzi (studentów i naukowców), którzy zajmowali się badaniami w dziedzinie kultury tradycyjnej oraz zagadnień etnogenezy Białorusinów. Nie tylko śpiewamy, ale również badamy kulturę tradycyjną Białorusi i próbujemy przenosić jej elementy w swoje życie.

Katarzyna Torzewska
Poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci „Dłubanie na sianie” (tylko w I terminie)

Absolwentka studiów magisterskich z pedagogiki specjalnej oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Posiada długoletnią praktykę w diagnostyce i terapii dzieci niepełnosprawnych.
Od 10 lat autorka i realizatorka przedstawień teatrzyku lalkowego, zajęć poetyckich i plastycznych dla dzieci. Miłośniczka natury i działań artystycznych.

 

 

 

Marzena Motyl
Autor koncepcji programu. Organizator. Poprowadzi gimnastykę oddechową Strielnikowej.

Dyplomowany instruktor emisji głosu (dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego) i trener Fundacji OVO. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów BAZA 2005. Autorka publikacji „Głos – Twoje narzędzie pracy i ekspresji”. Współautorka książki „Głos – język – komunikacja” (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego 2014), gdzie opisała techniki usprawniające emisję głosu, w tym metodę oddechową A.Strielnikowej. Prowadziła warsztaty emisji głosu i gimnastyki oddechowej wg metody A.Strielnikowej na trzech Sesjach Logopedycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (2012 i 2013 „Dni Głosu”, 2017 „A niech gadają! – logopeda w obliczu emocji dziecka: mutyzm, jąkanie, zespół Aspergera”) i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wokalistka zespołu OVO od 1997 r. – zajmuje się praktycznymi aspektami techniki śpiewu białego w tradycyjnej muzyce wokalnej Środkowo-Wschodniej Słowiańszczyzny. To doświadczenie wokalne łączy ze współczesną wiedzą na temat emisji głosu. Jej dziadkowie przybyli na Dolny Śląsk z Kresów – terenów obecnej Ukrainy i Białorusi. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Więcej w artykule-wywiadzie „Biały śpiew ma wiele barw” kliknij

 

KOSZT UDZIAŁU: (zawiera również noclegi w pokojach 2-,3-os. z łazienkami oraz pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie)

965 zł (przy wpłacie opłaty rezerwacyjnej 595 zł do 12 czerwca)
627 zł dla dzieci 3-8 lat (opłata rezerwacyjna 315 zł)
687 zł dla dzieci w wieku 9-12 lat (opłata rezerwacyjna 315 zł)
687 dla osób towarzyszących powyżej 12 lat (opłata rezerwacyjna 315 zł)
35 zł/dzień opłata „klimatyczna” dla gości lub osób odwiedzających imprezę (wyżywienie i nocleg – płatne osobno)
Wstęp wolny na ostatni wieczór warsztatowy.
Przy wpłacie po 12 czerwca 2019 opłaty są wyższe o 150 zł.
Nr konta bankowego do przelewu: Volkswagen Bank direct 79 2130 0004 2001 0314 0613 0001

ZGŁOSZENIA do 12 czerwca przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego:
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w I terminie
KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY w II terminie

MIEJSCE: Ośrodek „Pod Suliłą” w Rzepedzi (pokoje 2-,3-osobowe z łazienkami – standard turystyczny, całodzienne wyżywienie – kuchnia polska domowa). Położony w Bieszczadach na trasie Sanok-Komańcza nad rzeką Osławicą. Bezpośrednie miejsce wypadów na bieszczadzkie szlaki. W Rzepedzi znajduje się unikatowa drewniana cerkiew z 1824 r. – jedna z nielicznych cerkwi zachowanych w stylu wschodniołemkowskim. Obok cmentarz z interesującymi przykładami ludowej kamieniarki oraz kilka łemkowskich chat. Nieopodal Rzepedzi znajduje się Jawornik – dawna wieś łemkowska objęta przez Orkiestrę św. Mikołaja projektem rewitalizacji.
DOJAZD: Z Sanoka autobusem „Tarzan” do Rzepedzi (przystanek koło Ośrodka „Pod Suliłą”). Przewoźnikiem jest firma „Tarzan” – tel. 605-738-432. Kliknij rozkład jazdy „Tarzana”. Do Rzepedzi jadą wszystkie autobusy jadące do Komańczy i Moszczańca. Odjazd z Sanoka z przystanku przy Galerii SANOK ul. Słowackiego.

PROGRAM
Każdy tydzień warsztatowy jest odrębną całością z pełnym programem. Program skoncentrowany jest na intensywnym treningu głosowym i pracy nad śpiewem białym na bazie pieśni z dawnych tradycji. Codziennie 4 godziny warsztatów głosowych.

RAMOWY PROGRAM DNIA
I termin (dla „rannych ptaszków” i osób z dziećmi)
8:30 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

9:00 śniadanie
10:00-11:30 warsztaty ebru (papier marmurkowy), warsztaty tańców ukraińskich i łotewskich, prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
11:45-13:45 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty plastyczne dla dzieci „Dłubanie na sianie”*
14:15 obiad
15:45-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach / warsztaty plastyczne dla dzieci „Dłubanie na sianie”*
19:00 kolacja
20:00 spotkania wieczorne

II termin (dla „nocnych marków”)
9:00 śniadanie
10:00 ćwiczenia oddechowo-ruchowe (gimnastyka oddechowa Strielnikowej)

11:30-13:30 warsztaty śpiewu w grupach
14:00 obiad
15:30-16:15 prezentacje twórcze (Giełda Twórców)
16:30-18:30 warsztaty śpiewu w grupach
19:00 kolacja
20:00 warsztaty tańców ukraińskich, łotewskich i białoruskich, warsztaty ebru (papier marmurkowy), prezentacje twórcze (Giełda Twórców)

Rozpoczęcie warsztatów pierwszego dnia o godz. 18:00, zakończenie ostatniego dnia o godz. 14:00.

* „Dłubanie na sianie” – warsztaty plastyczne dla dzieci od 3 lat (tylko w I terminie) – w czasie warsztatów śpiewu dla dorosłych.
Warsztaty artystyczne dla dzieci będą prowadzone w oparciu o tworzywa naturalne, w które obfituje najbliższa okolica, w której się znajdziemy – patyki i gałęzie, szyszki, kamyki, piasek, liście itp. Na początku spróbujemy oznaczyć teren naszych zabaw i działań poprzez ozdobienie go własnymi wytworami – plecione przez dzieci sznureczki, barwione ręcznie tkaniny. Później poznamy siebie nawzajem i bogactwo natury dzięki zabawom w plenerze. Ułożymy ścieżkę sensoryczną z szyszek, kamyków i patyków, wymyślimy plenerową grę, zbudujemy szałas. Zorganizujemy wystawę malarską naszych prac, które powstaną dzięki wykorzystaniu niekonwencjonalnych pędzli – miedzy innymi stworzonych samodzielnie przez dzieci. Wytworzymy leśną biżuterię. Nasze działania przeplatane będą śpiewem piosenek. Odbędzie się też przedstawienie teatrzyku lalkowego.

Warsztaty śpiewu w grupach (śpiew ukraiński / łotewski /białoruski* / śpiew biały dla początkujących): podział na grupy nastąpi na miejscu po Warsztatach Otwartych (w tym czasie będziesz mógł wziąć udział w różnych warsztatach i nauczyć się wspólnie z innymi tych samych pieśni). Istnieje również możliwość zapisania się do konkretnej grupy już przy zgłoszeniu (zalecamy tę opcję, jeśli z góry wiesz, że zależy Ci na udziale w konkretnej grupie).
*śpiew białoruski tylko w II terminie

Poza warsztatami wokalnymi, dodatkowo w programie – zajęcia otwarte (dla chętnych, również dla osób towarzyszących i gości):
Gimnastyka oddechowa metodą Strielnikowej
Warsztaty ebru – tureckiej sztuki tworzenia papieru marmurkowego
Warsztaty tańców ukraińskich
Warsztaty tańców łotewskich
Warsztaty tańców i zabaw białoruskich (tylko w II terminie)
Opowieści i prezentacje (Giełda Twórców) / Dobrowolne prezentacje swoich pasji prowadzone przez uczestników – każdy jest zaproszony do podzielenia się swoją wiedzą lub umiejętnościami niekoniecznie związanymi z muzyką.
Spacery
Zwiedzanie bieszczadzkich drewnianych cerkiewek
Nocne ogniska
Niezapomniane spotkania z ludźmi w przyjaznej atmosferze. Wspólne muzykowanie. Wymiana energii i myśli między uczestnikami, z których każdy jest niezwykłą osobowością.

 

KONTAKT Z ORGANIZATOREM
Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963